Porady

Jak ubrać dziecko do chrztu?

Chrzest jest jednym z katolickich sakramentów, pierwszym, jakiego wierzący doświadcza w życiu. Zazwyczaj przeprowadza się go, gdy do Kościoła wprowadza się małe dziecko. A więc zostaje ono wprowadzone w wspólnotę wierzących przez swoich rodziców. Dużo rzadziej zdarza się, że chrzest przechodzi osoba dorosła. Ma to miejsce, gdy zmienia ona swoje wyznanie na obrządek katolicki. Przygotowanie dziecka do chrztu spoczywa na rodzicach. Jak ubrać dziecko do chrztu?

Jak ubrać dziecko do chrztu?

jak ubrać dziecko do chrztuTradycyjnym ubiorem chrzczonego dziecka jest biała szata. Kolor ten symbolizuje czystość, niewinność oraz przynależność do Chrystusa. Taka szata może mieć formę chusty bądź długiej koszulki. I musi być w kolorze białym. Niektóre z szat dostępnych na rynku mają kształt serca. Dozwolone są hafty z motywami religijnymi, zazwyczaj jest to gołąb – symbol Ducha Świętego. Czasem również można zamówić szatę z datą chrztu. Pamiętać należy, że szatę wkłada się dziecku w czasie chrztu. Otrzymuje ono ją w stosownym momencie ceremonii, nie należy ubierać w nią dziecka przed chrztem.

Postaw na jasne barwy

Jeśli chodzi o ubiór dziecka, który nie jest białą szatą, a więc w którym zjawi się w kościele, należy tu pamiętać o wygodzie dziecka. Bardzo ważne jest, by ubranie było dostosowane do warunków pogodowych. A w szczególności do temperatury panującej w kościele. Tak by małe dziecko nie zmarzło w czasie ceremonii albo też nie było mu za gorąco. Dziecko powinno być ubrane w wygodne, miękkie stroje. Dziewczynki zazwyczaj ubiera się w sukienki w jasnych odcieniach bieli, delikatnego różu lub w kolorze kremowym. Chłopca można ubrać w miękką marynarkę. Ubranie dziecka powinno być białe całkowicie lub w większości jasne, zgodnie z tradycją religijną.

Wygodne ubranie będzie przekładać się na samopoczucie dziecka. Więc jeśli zależy nam na tym, by było spokojne podczas ceremonii, upewnijmy się, że żadna część ubrania go nie uciska albo czy dziecko nie odczuwa chłodu. Ubranko dla dziecka powinno być więc nie tylko eleganckie, ale również komfortowe. Unikajmy sztywnych garniturów czy sztucznych, pełnych tiulu sukienek. Pamiętajmy, że to dzień dla dziecka i w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jego wygodę i samopoczucie, a dopiero później o to, jak dzidziuś będzie prezentował się na zdjęciach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *